
Gondoljunk csak bele milyen új élményekre tehetünk szert egy egyszerű séta során, ilyen lehet például "uhh láttad azt az új graffitit a Deákon?" vagy "megfigyelted már a 2. kerületben milyen új stílusú házak épültek? Elképesztőek!" esetleg "jártál már Zircen a régi SZOT postásüdülőben? Hátborzongató!" - mindenkiben másfajta értékek élnek. Hányszor láttunk már arcokat torzulni a kesze-kuszán álló épületegyütteseken, vagy gondozatlan kerteken, netán omladozó házak kapcsán. A társadalom egy csoportja számára viszont pont ez a "sötét", "félelmetes", "rejtélyes" környezet tartalmazza a szépség definícióját. De mi is lehet ez a "pokoli hangulatú" világ? Természetesen most az urbexek szürke, homokos talaján sétálunk.
Mi vezérli a kutatócsoportot?
Az urbexesek vezérelve a kíváncsiság, az adrenalin iránti kiélhetetlen vágy és a társadalmi normákat túlugró szabadságérzet, melyek segítségével egy saját univerzumot kreálhatnak maguknak. Az urbexek ugyanis a túlvilágon nyugvó emberek életének darabkáinak, rejtett tárgyainak, helyszíneinek kicsi bolygóhollandija, ami egyfajta morbid szépséggel párosul és ezt csak a mérhetetlen pusztulás tudja meggyőzően ábrázolni.
Hogyan terjesztik az urbexigét?
A fent említett "motívumok" képezik az urbex turizmus népszerűségét és az urbex blogok elterjedését. Magyarországon a 2010-es év eleje óta vannak jelen önálló blogok, mint a http://altoman.blog.hu/ http://belvaros.blogspot.hu/ http://urbex-budapest.tumblr.com/ vagy a http://alterbp.blogspot.hu/.
Facebook oldalak (Városi Gorillák) által is népszerűsödnek az urbexek, amiket még Youtube csatornán keresztül is vizualizálhatunk a Szellemvárosok Magyarországon epizódjai segítségével, valamint az Urban Explorers nevű közösség is aktívan részt vesz az urbexelésekben.
Az urbexesek általában arc és név nélkül jelennek meg a videókban, cikkekben, kutatásaikat pedig saját blogoldalukon fotókkal és élményeik leírásával teszik közzé a hasonló témák iránt érdeklődők számára.
Milyen szerepet kapott a médiában?
Az urbex fellendülését a média láthatatlan karja is segítette, hiszen neves portálok, mint az Index, az Origo, a HVG és a 444 is cikkeket jelentetett meg a városi felfedezésekről. Az urbexet, mint veszélyes, de izgalmas tevékenységként ábrázolják, aminek köszönhetően a régi épületek újra előtérbe kerülhetnek. A közösségi médiában egyre erősödő jelenléte fellendítette az urbex turizmust is, így már nyílvános eseményeket szerveznek, ahol szakértők mellett civilek is részt vehetnek egy ilyen túrában.
Ha kíváncsiak vagytok a mi rejtélyes felfedezéseinkre, húzzátok gyorsan csizmáitokat, kapcsoljátok fel lámpáitokat és sétáljatok be velünk a magyarországi urbexek világába!