2016. május 16., hétfő

Hogyan jelenik meg az urbex a médiában?

Mivel a blogunk az urbex-szel foglalkozik, úgy éreztem fontos, hogy megnézzük,  hogyan jelenik meg a médiában ez a tevékenység, ami egyre nagyobb tömeget mozgat meg. Érdekes módon Magyarországon még nem érte el azt a népszerűségi skálát, mint az USA-ban, ahol 2007-ben film is készült az urbexesek életéről.

Amerikában az urbexet nem ám csak úgy magába művelik. Van olyan művésznő, aki tiltott helyekre merészkedik és meztelenül fotózza magát, persze mindezt művészet címszó alatt. Magyarországon inkább azzal versenyeznek az urbexesek, hogy ki lép először az elhagyott területre.

Ahogy rákerestem az urbexre elég sok cikk jelent meg, amik mind az Urbex Explorations-t írták körül. Interjúk és videók készültek az aktív urbexesekkel és van több hivatalos urbex honlap is.

Az urbex médiában való megjelenítése azért is volt még régebben necces feladat, mert annyira azért nem volt szabályszerű. Tehát elhagyatott, bezárt, magánterületre beosonni, úgy, hogy persze nem rongálnak, nem lopnak el semmit az urbexesek még mindig nem volt annyira jó dolog a másik oldalról nézve. Azonban a ma már kezdi kinőni ezt a tulajdonságát és egyre inkább elfogadottabb és inkább műemlék életben tartó és őrző funkciót tölt be, legalábbis a médiában.





Ez Magyarország talán leghíresebb urbexes blogja. 2010 óta jelennek meg rajta posztok, amik különböző urbexes helyeket mutat be az érdeklődőknek. A beszámolókon túl találunk itt „hivatalos” urbex szótárat, aminek köszönhetően megtudtam, hogy mi az a craning, ami annyit tesz, mint daruk, antennatornyok és hasonló szerkezetek megmászása. A „tériszony” címszó alatt eseményeket hirdetnek, amelyek érdekelhetik az érdeklődőket. Az „ipari alpinisták” fül alatt tanfolyamokról olvashatunk beszámolót, hogy az írója milyennek érezte. A „ Panorámák” fülnél is hasonló írásokat olvashatunk, de itt leginkább különböző helyeket ír le a szerző. Végül pedig a „Sajtó” fülecske alatt az összes témában megjelent cikket találjuk összegyűjtve.
Szintén ezen az oldalon tudjuk meg, hogy az urbex milyen sok orgánumban jelent már meg. Ilyen például a presztízs, újszó.com, hvg.hu, tv2, index.hu és még sorolhatnánk.



Zubreczki Dávid indított egy blogot urbanista.blog.hu címen, majd annyira jól írt és annyira sikeres volt a blogja 2014-ben, hogy át is költözött az index egyik aloldalára, hogy onnan hirdesse az igét. Itt azonban már nem csak az urbex témájával foglalkozik, hanem többek között az építészet, ingatlanos dolgok, és a közterület is megtalálható a repertoárjában.  Olyan cikkeket írt, mint egy titokzatos vadászkastély Józsefváros közepén  vagy éppen a New York-i felhőkarcolókstílusát leli meg a magyarországi építészetben. 

Egyéb megjelenések
A 444.hu az utóbbi időben eléggé felkapta az urbex témát. Mikor kiderült, hogy urbexesekhez kötődik az Illatos úti botrány elindítása, elkezdtek komolyabban érdeklődni a hobbi iránt és rögtön készítettek is egy videó riportot, ahol két urbexessel felfedeztek egy elhagyatott helyet. http://444.hu/2015/06/02/betorok-akik-nem-visznek-el-semmit/

A videót itt tudjátok megnézni.

Youtube
Beírtam, hogy urbex a youtube keresőjébe és meglepetésemre, rengeteg találatot kiadott. Leginkább külföldi videósok és leginkább ijesztően magas helyeket mutatnak be, amikre inkább nem kattintok rá, mivel durva tériszonyom van innen a székemből is. Ezen kívül börtönökben, gyárakban, alagutakban lófrálnak a külföldi urbexesek, akik attól sem riadnak vissza ha elkapja őket a rendőrség.

Ha van bátorságod nézz bele:

Facebook
Utóbbi időkben egyre többször látom a Facebook felületén, hogy az urbexesek, mint a Városi Gorillák próbálnak közösségi eseményt csinálni egy-egy urbex kalandból. Meghirdetik eseményként a Facebookon és nagyobb tömegben elmennek. A „régi idők” urbexesei annyira nem tartják ezt jó ötletnek, éppen az urbex kevésbé legális volta miatt, de nem tudnak mit tenni.


Szellemvárosok Magyarországon

Facebookon, youtube-on és külön blogon is jelen vannak a Szellemvárosok szerzői.


2013. májusa óta osztják meg élményeiket az urbex imádókkal.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése